У1998 році Президент України підписав Указ, яким затвердив 30 вересня- Всеукраїнським днем бібліотек.
Сьогодні в Україні налічується понад 30 тис. бібліотек. Серед провідних-Національна бібліотека Украіни ім. В.І. Вернадського, Національна парламентська бібліотека України ім. Я.Мудрого, Національна бібліотека для дітей та інші.
Це свято відзначається на честь великого внеску бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність подальшого підвищенняїх ролі в житті суспільства.
Перші бібліотеки на території України з'явилися ще за часів Київської Русі. Тоді вони відкривалися при церквах і монастирях після прийняття християнства в 988 році. Найбільшою і найбагатшою була бібліотека Софії Київської, заснована в 1037 році князем київським Ярославом Мудрим.
Примітно, що в цій бібліотеці налічувалося до 900 томів рукописних книг – на той час це було величезне багатство. Книги, які виходили з майстерень Софійського собору, стали основою інших бібліотек, зокрема величезної бібліотеки Печерського монастиря, яка з кінця 11 століття стала найбільшим центром культурного життя Київської Русі.
В часи набігів монголо-татар книги знищували і палили, тому примірників бібліотеки Софії збереглося вкрай мало. Найвідоміші: Рейнське Євангеліє (яке донька Ярослава Мудрого Анна вивезла до Франції з Києва. На цій книзі приносили клятву французькі королі, а в даний час дають клятву президенти Франції), Остромирове Євангеліє (1056—1057), два Ізборніка 1073 та 1076 років, Мстиславове Євангеліє 12 століття.
Це свято свідчить про глибоку повагу народу до своєї духовної спадщини, освіти, науки і культури. З книгою пов’язане все наше життя. З книгою ми вчимося, працюємо, відпочиваємо.
Коментарі